|
EGYETEMI HÍREK
Dr. habil. Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes asszony köszönőlevele a Károli Gáspár Református Egyetem Oktatói, Munkatársai és Hallgatói részére
Tisztelt Vezetőség!
Tisztelt Oktatók!
Tisztelt Munkatársak!
Tisztelt Egyetemi Polgárok!
Tisztelt Károlis Közösség!
Tájékoztatom Önöket arról, hogy Egyetemünk kétnapos (2020. november 18-19.) intézményi akkreditációs eljárásának látogató bizottsági része online formában befejeződött.
A panelbeszélgetések a Károlyi-Csekonics Palota három termében, a 200 fős előadóteremben, a számítógépteremben és az úgynevezett történelmi Ebédlőben zajlottak - itt is komoly munka, panelbeszélgetés zajlott és nem a nevének megfelelően használtuk.
A panelbeszélgetésben részt vett Főtiszteletű Prof. Dr. Szabó István püspök úr, az Egyetem és a Karok vezetői, és korábbi vezetője, Prof. Dr. Balla Péter prorektor úr is. Az Akkreditációs Munkabizottság vezetője Dr. habil. Czine Ágnes rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes, a Munkabizottság elnöke Prof. Dr. Stipta István, valamint tagjai: Dr. habil. Szentpétery-Czeglédy Anita, az Egyetemi Minőségbiztosítási Bizottság vezetője, Dr. Tolnai Ágnes dékánhelyettes, az akkreditációs eljárás első fázisának vezetője, Szabó Katalin Zsuzsanna oktatási igazgató és Dr. habil. Birher Nándor rektori főtanácsadó.
Az egyetemünket ezen túl az Egyetem Minőségbiztosítási Bizottságának tagjai, a Kari Minőségbiztosítási vezetők és tagok, a Hallgatói Önkormányzat és Doktorandusz Hallgatói Önkormányzat Vezetői és tagjai, valamint a Doktori Iskolák vezetői és tagjai, a tanszék- és intézetvezetők, a szakfelelősök, a Könyvtári Szövetség vezetője, tanulmányi osztályvezetők valamint az úgynevezett stakeholder panel tagjai képviselték.
Külön köszönetemet fejezem ki az informatikusainknak, akik biztosították, hogy a kétnapos panelbeszélgetés során folyamatos és zökkenőmentes legyen az Akkreditációs Bizottsággal való online kapcsolat, és köszönet illeti az ennek szervezéséért felelős minden munkatársamat, a Gazdasági Igazgatóságot, az Informatikai Osztályt, az Oktatási- és a Kommunikációs Osztályt, és a Rektori Hivatal valamennyi munkatársát.
Ezúton is szeretném megköszönni, hogy Egyetemünk minden Karán, minden szervezeti egységében, és a hallgatók körében is, az intézet- és tanszékvezetők, az oktatók, a munkatársak – tanszéki ügyintézőktől a Karok és az Egyetem vezetéséig –, vagyis minden Károlis a saját területén a legnagyobb odafigyeléssel, a különleges alkalomhoz méltón végezték munkájukat.
Tették a dolgukat, amely az önkéntes oktatói, munkatársi, hallgatói kérdőívkitöltésben, az anyaggyűjtésekben, dokumentumok rendszerezésében, a panelbeszélgetések szervezésében, a panelbeszélgetésre való felkészülésben és számos láthatatlannak tűnő, háttérmunkában realizálódott, de valójában nagy jelentőségű munka volt.
Az elmúlt félév alatt ez a kétnapos akkreditációs eljárás egy örömteli esemény volt számomra és büszkeséggel töltött el, hogy ilyen kiváló oktatók, munkatársak, hallgatók tanítanak, dolgoznak, tanulnak és egymást segítve egy közösséget, a Károli Közösséget alkottak a Károli Gáspár Református Egyetemen és ezt a tényt a Magyar Akkreditációs Látogató Bizottságnak is megmutatták.
Köszönetemet fejezem ki az Egyetem Fenntartójának, Képviselőjének, Prof. Dr. Szabó István főtiszteletű püspök úrnak, aki személyes jelenlétével és eddigi támogatásával is biztosította az Egyetem működését.
Az elért eredményeket pedig az az objektív tény is mutatja, és büszkeséggel tölt el bennünket, hogy a megjelent HVG Diploma 2021 felsőoktatási rangsor összesített képzési rangsorában Egyetemünk a 7. helyen végzett.
További felelősségteljes munkájukra és tanulmányukra Isten áldását kérem, és jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel és köszönettel:
Budapest, 2020. november 20.
Dr. habil. Czine Ágnes
rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettes
Megjelentek a 2021-es hazai egyetemi rangsorok
 Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy HVG Diploma 2021 felsőoktatási rangsor összesített képzési rangsorában Egyetemünk a 7. helyen végzett a rangsorolt 38 magyarországi felsőoktatási intézmény között. Az oktatói kiválósági rangsorban a Károli dobogós, az előkelő harmadik helyezést érte el.
Nagy örömünkre szolgál, hogy Egyetemünk több kara is kiválóan szerepelt a felsőoktatási rangsorban:
- Az összesített képzési rangsorban a KRE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara az élmezőnyben, a 8. helyen végzett a rangsorolt 147 hazai felsőoktatási kar között.
- Állam- és Jogtudományi Karunk 1. az oktatók kiválósági rangsorában a jogi képzésterületi rangsorban.
- Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karunk az oktatók és hallgatók kiválóságát tekintve is az előkelő 4. helyen végzett, emellett 1. a tudományos fokozattal rendelkező oktatók arányát tekintve a bölcsészettudományi képzésterületi rangsorban.
- Szociális és Egészségtudományi Kar 1. a tudományos fokozattal rendelkező oktatók arányát tekintve a társadalomtudományi képzésterületi rangsorban.  Megjelent a Figyelő Felsőoktatási Rangsor 2021-es lapszáma is, melyből kiderül, hogy a KRE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara a pedagógusképzés képzési területi rangsor alapján 36 egyetemi kar közül a képzeletbeli dobogó második fokára állhatott fel. Külön öröm számunkra, hogy e képzési területre felvett hallgatóink 94,5%-a a BTK-t jelölte első helyen. A karon kimagasló a tudományos fokozattal rendelkező oktatók aránya (82,2%), ami országosan a második legmagasabb érték.
Egyetemünk Állam- és Jogtudományi Kara az elmúlt években megkezdett minőségi megújulás eredményeként a jogi képzési területi rangsorban országosan a 4. helyen végzett. Tudományos fokozattal rendelkező oktatóink aránya (92,3%) e területen is kiemelkedő, országosan a második legmagasabb.
A Kar elkötelezett a magas színvonalú oktatás irányában, melyet kiválóan példáz az is, hogy az általános felvételi eljárás során felvett hallgatóink közel fele 400-nál magasabb pontszámmal került be Karunkra. A KRE-ÁJK által biztosított gyakorlatorientált képzésnek köszönhetően a jogász osztatlan szakunkon végzettek rendelkeznek a 2. legmagasabb havi átlagos bruttó átlagjövedelemmel a képzési területen.
Prof. Dr. Stipta István MTA doktora címet kapott
 Dr. Stipta István, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának Jogtörténeti, Jogelméleti és Egyházjogi Tanszékének egyetemi tanára a sikeres pályázati anyag és kiemelkedő teljesítményű szóbeli nyilvános vita után méltán kapta meg az MTA doktora címet eddigi kutatási és pályamunkájáért.
Prof. Dr. Stipta István 2014 óta oktat az Állam- és Jogtudományi Karon, az általa képviselt szakterületen jelentős tudományos eredményeket ért el, kutatói munkásságával folyamatosan hozzájárul szakmája és a Károli Gáspár Református Egyetem hírnevének emeléséhez, az oktatás magas színvonalához.
Kari kitüntetések átadása a BTK-n
 2020. november 11-én került sor a KRE BTK Kari Tanácsa által odaítélt kitüntető díjak, továbbá a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjak átadására a Károlyi-Csekonics Palota Báltermében.
A kitüntetéseket Dr. habil. Horváth Géza dékán megbízásából Gál László kari igazgató adta át ünnepélyes keretek között, méltatva a kitüntetettek magas színvonalú szakmai munkásságát, illetve a hallgatók kiemelkedő tanulmányi eredményeit.
Az Év oktatója díjban részesült: Dr. Lannert Keresztély István egyetemi docens
Az Év publikációja díjban részesültek:
Dr. Leonas Alex egyetemi docens
Dr. Péti Miklós egyetemi docens
Dr. Korpics Márta Katalin egyetemi docens
Dr. habil. Szentpétery-Czeglédy Anita egyetemi docens
Domahidyné Dr. habil. Papp Ágnes Klára egyetemi docens
Dr. Sebők Melinda egyetemi docens
Dr. Török Lajos egyetemi docens
A felsőoktatásért felelős miniszter által adományozott Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjban részesült hallgatók névsora a kari honlapon itt olvasható el.
Sikeres támogatott pályázatok a KRE-TFK-n
 A 2020/2021. tanévre vonatkozó Nemzeti Tehetség Program (NTP; támogató szerv: Emberi Erőforrások Minisztériuma) pályázati felhívásra, a KRE TFK által benyújtott két szakmai anyag is támogatást nyert.
NTP-FKT-20-0014 Tehetségműhelyek a KRE-TFK-n, támogatási összeg: 3.500.000 Ft
NTP-TMV-20-0088 Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, támogatási összeg: 800.000 Ft
A megvalósítandó szakmai programok a Kar szakmai-tudományos célkitűzéseinek megvalósításához, valamint a kari tehetséggondozás fejlesztéséhez járulnak hozzá.
Intézményi lelkész a TFK-n
A Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, Ft. Dr. Szabó István püspök úr 2020. október 1-i hatállyal intézményi lelkipásztorrá nevezte ki Vass Réka Adrienn lelkipásztort a Károli Gáspár Református Egyetemre. Szolgálatát a KRE Tanítóképző Főiskolai Karán látja el.
|
|
|
amiKRE érdemes figyelni
Jó hatással van az egészségre a mindennapos teafogyasztás
A tea az egész világon népszerű forró ital és nem csupán az íze miatt fogyasztják, hanem egyre több kutatás bizonyítja, hogy számtalan egészségügyi hatása is van.
A forró ital ugyanis olyan antioxidánsokat tartalmaz, amelyek fokozzák a test egészségét, ugyanakkor természetesen a hidratálásban is segítenek, emellett csökkenti a szívbetegségek kockázatát és növeli a memória teljesítményét is.
Az alábbi cikkből megtudhatók a fekete és zöld tea, valamint a különböző gyógyfüvekből készült főzetek jótékony hatásai is.
28 éve küldték el az első SMS-t
Az első SMS-t Neil Papworth küldte személyi számítógépéről 1992. december 3-án az éppen karácsonyi partin lévő főnökének, Richard Jarvisnak. Az üzenet csupán ennyit tartalmazott: „Merry Christmas”.
Az SMS (Short Message Service, szó szerint rövidüzenet-szolgáltatás) viszonylag lassan terjedt el a szolgáltatók között, mivel ki kellett dolgozni a fizetési rendszert, kezdetben ezért az SMS ingyenes volt az előfizetők számára. 1985-ben közösen alkották meg német és francia mérnökök, ők döntöttek a 160 karakteres szöveghosszúságról is.
(Érdekesség, hogy 1995-ben még egy átlagos mobiltelefon felhasználó kéthavonta küldött egy szöveges üzenetet.)
Kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak a magyarok
Bár tudjuk, hogy mennyire fontos a gyümölcs és zöldségfogyasztás, mégis jóval kevesebbet fogyasztunk belőlük, mint kellene. Mi magyarok ebben a tekintetben különösen alul teljesítünk, legalábbis ezt mutatják az elmúlt évek statisztikái. Nálunk a leggyakrabban fogyasztott zöldségféle a burgonya, viszont ezt a zöldséget nem számítják bele a statisztikai adatokba, ugyanis magas a keményítő tartalma, nagyobb, mint amennyi vitamint tartalmaz. A 2000-es évek elejéhez képest nőtt a fogyasztás mértéke, mégis hozzávetőleg csak a felét fogyasztjuk annak, ami a napi előírt átlag lenne. Zöldségfogyasztás tekintetében a legutolsók vagyunk, ugyanis a hazai lakosság mindössze 30%-a fogyaszt naponta zöldséget. Az első Írország 84%-kal, de öt ország kivételével szinte mindegyik Európai Uniós állam eléri az 50%-ot– írja a CityGreen.hu. Gyümölcsfogyasztás tekintetében egy kicsit jobb a helyzet, de a 40% sem számít jó eredménynek az európai átlaghoz képest.
12 plakát 12 verssorral
A Baltazár Színház és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat közös figyelemfelhívó kampányba kezdett az adventi időszakban. Koncepciójuk alapján 12 képből álló plakátfotó-sorozat készült, amelyek a III. kerület különböző helyein nézhetők meg az önkormányzat információs tábláin. A 12 Parancsolat című sorozat létrejöttét az a szándék vezette, hogy összeszedjék, kiemeljék és megerősítsék azokat az örök emberi értékeket, amelyek mindannyiunk számára tájékozódási pontokat jelentenek a hétköznapokban: szerelem, biztonság, felelősség, összetartozás, őszinteség, szabadság, elfogadás, vágy, teljesség, lelki béke, hit.
Az 1998-ban alakult Baltazár Színház az egyetlen olyan profi színtársulat hazánkban, melynek tagjai értelmi sérült színészek. A tizenkét plakáttal a két együttműködő intézmény arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a felsoroltak olyan alapvető emberi értékek, amelyekhez mindannyiunknak joga van, ezek mentén élve pedig egy teljesebb, színesebb, izgalmasabb világot teremthetünk magunk és mások számára. Minden plakáton egy verssor olvasható, amelyekből Tóth Krisztina kortárs költő kifejezetten ehhez a képsorozathoz írt, tizenkét soros verse állítható össze.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
Károlis győzelem és különdíjak a 21. Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyen
 Az ELTE TÓK-on november 6-7-én online formában megrendezett 21. Kárpát-medencei Kossuth-szónokversenyen egyetemünk hallgatója, Berki Júlia (első évfolyam, magyartanár–hittanár szak) elnyerte az első helyezést, továbbá két különdíjat is kapott: a zsűri által a legszebben beszélő szónoknak megítélt különdíjat, valamint a Szónok Születik Retorikaiskola különdíját.
A győztes versenyző felkészítője Dr. Sólyom Réka (BTK, Magyar Nyelvtudományi Tanszék).
Életmentő hallgatónk
 Egyetemünk Szociális és Egészségtudományi Karának diakónia szakos hallgatója (aki szakmája szerint rendőr-főtörzsőrmester), Kovács Csilla október 30-án délután a 3-as villamoson hazafelé tartva arra lett figyelmes, hogy az egyik utas nem érzi jól magát. Hallgatónk késedelem nélkül odalépett és felmérte állapotát. Az akkor még tudatánál lévő utas elmondta, hogy nagyon rosszul van, a következő pillanatban már légzése is leállt.
Kovács Csilla egy másik utas segítségével azonnal megkezdte a szakszerű mellkaskompressziót. A kiérkező mentők a beteget a Bajcsy- Zsilinszky Kórházba szállították. A kórház munkatársai később úgy nyilatkoztak, hogy a beteg rosszullétét feltehetően szívinfarktus okozta, életben maradását viszont hallgatónk gyors és szakszerű beavatkozása tette lehetővé.
Dr. Terdik Tamás rendőr dandártábornok, Budapest rendőrfőkapitánya az életmentésért Kovács Csilla rendőr-főtörzsőrmestert elismerésben és jutalomban részesítette.
Diakónus hallgatónk meggyőződése szerint az életben kiemelten fontos az önzetlen segítségnyújtás, a Szociális és Egészségtudományi Karon folytatott tanulmányai pedig csak még inkább megerősítik ebben.
Beszámoló a Trianoni utóhatások(k), következmények címmel megrendezett online tudományos konferenciáról
 A KRE BTK Történettudományi Intézet Új- és Jelenkori Történeti Tanszéke a trianoni békediktátum Nemzetgyűlés általi ratifikációjának 100. évfordulójára Trianoni utóhatások(k), következmények címmel nagy sikerű, online tudományos konferenciát rendezett november 11-12-én. A rendezvény fővédnöke Bogárdi Szabó István püspök, a MRE Zsinatának lelkészi elnöke volt. A konferencián résztvevőket a szervezők nevében Dr. Bognár Zalán, az Új- és Jelenkori Történeti Tanszék vezetője köszöntötte, majd Prof. Dr. Kurucz György, a KRE rektorhelyettese, a Történettudományi Intézet vezetője nyitotta meg a konferenciát. Rektorhelyettes úr megnyitójában kiemelte, hogy a nemzeti identitás, a nemzeti összetartozás tudatának a kialakításában milyen jelentős szerepe van nemzeti történelmünk helyes megismerésének, s ebben milyen komoly missziója van a történészeknek, egyúttal az ilyen konferenciáknak is, különösen napjaink identitászavaros világában – ráadásul ilyen járvánnyal terhelt történeti időkben.
A kétnapos konferencián hat egyetem professzorai, docensei és több tudományos kutatóintézet vezetője, tudományos főmunkatársa a legkülönbözőbb szempontból vizsgálta a trianoni békediktátum hatásait, következményeit egészen a második világháború végéig, így katonai, gazdasági, társadalmi, politikai, kulturális, egyházi, valamint közép-európai kontextusban.
Az előadásokat több mint kétszázan követték az interneten különböző intenzitással. Az előadások írásos anyagát a szervezők a trianoni békediktátum életbelépésének 100. évfordulójára, vagyis 2021. július 26-ra kívánják megjelentetni az Egyetem és a L’Harmattan Kiadó közös sorozatában, a Károli Könyvek között.
HIT Talk podcast 3. rész - Holland múlt és magyar örökség. Mi maradt a történelmi kálvinizmusból?
 A KRE Reformáció Öröksége Műhely (RÖM) által indított HIT Talk, vagyis a Hagyomány-Identitás-Történelem egyháztörténeti podcastsorozat harmadik epizódja is felkerült a RÖM oldalára. Szakértőink ezúttal a száz éve elhunyt Abraham Kuyper holland miniszterelnök, teológus munkásságát mutatták be, arról is szó esett, hogy az általa fémjelzett történelmi kálvinizmus hogyan befolyásolta a magyar reformátusságot.
A beszélgetés az alábbi linken hallgatható meg.
„Az igazak emlékezete áldott” – emlékezés a protestáns gályarab prédikátorokra
 A KRE Reformáció Öröksége Műhely (RÖM) 2021-ben az 1674-ben gályarabságra ítélt magyar protestáns prédikátorok emlékének szentelt honlapot indít. A kiemelt figyelmet az indokolja, hogy az évszázadok folyamán a gályarabság a református önazonosság egyik legtartósabb szimbóluma lett. A honlapon tanulmányok, források, fényképek, kronológiák, térképek mellett a gályarabok emlékéről szóló kisfilmek is megjelennek majd. A RÖM ezekből a videókból ad ízelítőt: Fekete Ágnes újságíró Fabók Juliannát mutatja be, aki nyugdíjasként kezdte szervezni a hitük miatt büntetett protestáns prédikátorok előtt tisztelgő teljesítménytúrákat. Ezek során az érdeklődők az elhurcolt lelkészekhez köthető helyszíneket keresték fel, megismerkedtek történetükkel, egyben ápolták emléküket. A kisfilm megtekinthető az alábbi linken.
Károlis siker a „SZOCIOGRÁFIA 2019” pályázaton
2020. november 25-én került sor online formában a Magyarország Felfedezése Alapítvány által meghirdetett „SZOCIOGRÁFIA 2019” című pályázat díjátadó gálájára és a díjnyertes pályaművekből készült kötet bemutatójára.
A pályázaton a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar alábbi szociológus hallgatói részesültek kategória különdíjban:
A résztvevő megfigyelés kategória különdíját kapta
- Börzsönyi Luca : Mindennapok;
- Fülöp Erika: Multi
- Gyarmati Anna: A belpesti alterek játszótere című írásával.
A terepmunka-beszámoló kategória különdíját kapta
- Hir Orsolya: A szarvasberényi vadásztársaság;
- Túri Zsuzsanna: Madarászok;
- Zsirai Viktória: Heti Betevő. Rászorulóknak főzünk. Beszállsz? című írásával.
Felkészítő tanár: Sztárayné Dr. Kézdy Éva, a KRE BTK Szociológia Tanszék egyetemi docense.
A Szociográfia-történet, oktatás kategória különdíját kapta Sztárayné Dr. Kézdy Éva Szociográfia a szociográfia tanításáról című írásával.
A kötet hamarosan nyomtatásban is megjelenik: Lengyel György és Kiss Márta (szerk.): Milyen élet ez? Válogatás a Magyarország Felfedezése Szociográfia 2019 pályázati felhívás kiemelkedő pályaműveiből.
|
|