Angol utazók Magyarországon

Tudományos együttműködés keretében jelent meg az Angol utazók Magyarországon – Robert Townson és Richard Bright országképe a 18-19. század fordulóján címmel Prof. Dr. Kurucz György, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Történettudományi Intézet intézetvezetőjének – akinek kutatási szakterülete többek között a 18. századi angol-magyar kapcsolattörténet –  és Dr. Mogyorósi András orvos-jogász, a Szociális és Egészségtudományi Kar dékánjának, az Egészségtudományi Intézet intézetvezetőjének közös cikke a Rubicon magazin 2021/1-2. számában.

A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar és a Szociális és Egészségtudományi Kar közötti kutatási együttműködés első példájaként a Magyarságkép címet viselő lapszámban a szerzők Robert Townson és Richard Bright angol kutatók magyarországi élményeit megörökítő műveit vizsgálják, akik a 18-19. század fordulóján kimondottan magyarországi úticéllal érkeztek a térségbe. Az utazók a Magyar Királyság természetföldrajzi adottságairól, növény- és állatvilágáról, valamint egyéb természeti kincseiről részletesen beszámoltak, emellett természetesen az ország társadalmi berendezkedésének, jogrendszerének, illetve szellemi életének bemutatása is helyett kapott a könyveikben.

Robert Townson (1762-1827) jómódú kereskedőcsaládból származó mineralógus, természettudós volt, aki 1793-as magyarországi útja után 1797-ben megjelent könyvében számolt be úti élményeiről (Travels in Hungary, with a Short Account of Vienna in the Year 1793. London, Robinson, 1797)


 Forrás: http://axioart.com

Richard Bright (1789-1858) szintén kereskedőcsaládból származó, kezdetben filozófiai, közgazdasági, matematikai tanulmányokat is folytató, végül pedig orvosként végzett fiatalember 1815-ben indult Magyarországra. Könyve 1818-ban Travels from Vienna through lower Hungary; with some remarks on the state of Vienna during the Congress, in the year 1814 (Edinburgh, Constable, 1818) címmel jelent meg.



A két utazó leírásainak jelentőségét az adja, hogy műveik egyfelől értékes társadalom-, művelődés és tudománytörténeti forrásként szolgálnak az utókor számára, ugyanakkor a Magyarországon bekövetkező későbbi politikai, társadalmi változások szigetországi megítélésére is hatással voltak.

Közösségi Média

Közösségi média

Sport a Károlin

Sport a Károlin

 

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések