Tisztelt Hallgatónk! Tisztelt Érdeklődő!
A felsőoktatási intézményekbe való jelentkezés során fogyatékosság miatt szerezhető intézményi pontokról a www.felvi.hu oldalon tájékozódhat. A Károli Gáspár Református Egyetem által meghirdetett egyes képzések esetén a felsőoktatási felvételi eljárás során fogyatékosság jogcímen megszerezhető intézményi pontok mértéke és a jogosultság igazolásáról szóló dokumentumok köre a www.felvi.hu oldalon elérhető Felvételi Tájékoztatóban az adott képzéshez tartozó „Intézményi pontok” almenüben megjelenített információs felületen került közzétételre.
Az egyetemi tanulmányok során a fogyatékosság igazolásáról, a fogyatékosság miatt igénybe vehető kedvezményekről az alábbi, hallgatóinknak készült összefoglalóból tájékozódhat. Célunk, hogy támogassuk fogyatékossággal élő hallgatóinkat egyetemi életükben, tanulmányaikban.
A hallgatói nyilatkozat a Károli Gáspár Református Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzat, III. Hallgatói Követelményrendszer - Tanulmányi és vizsgaszabályzat 12. sz. mellékletében található. Elérhetősége: http://www.kre.hu/portal/index.php/home/szabalyzatok.html
(1) A fogyatékossággal élő hallgató (jelentkező) fogyatékosságának típusát a (2)–(5) bekezdésben meghatározott szerv által kiadott szakértői véleménnyel igazolja.
(2) Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye már a középfokú tanulmányok ideje alatt is fennállt, a fogyatékosság, sajátos nevelési igény a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálati intézmények és azok vármegyei szakértői bizottságként eljáró tagintézményei által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható.
(3) Ha a hallgató (jelentkező) fogyatékossága, sajátos nevelési igénye a középfokú tanulmányok ideje alatt nem állt fenn, az utóbb keletkezett fogyatékosság az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat által kibocsátott szakértői véleménnyel igazolható. http://gyopsz.elte.hu/
(4) Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező magyarországi lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel nem rendelkezik, a fogyatékosság a (2) és a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával igazolható. A felsőoktatási intézmény internetes honlapján közzéteszi azoknak a nyelveknek a felsorolását, amelyek esetében nem hiteles fordítást is elfogad.
(5) Ha a nem magyar állampolgárságú jelentkező vagy hallgató rendelkezik külföldön kiállított szakértői véleménnyel, akkor a fogyatékosság a (2) és a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával igazolható. A felsőoktatási intézmény internetes honlapján közzéteszi azoknak a nyelveknek a felsorolását, amelyek esetében nem hiteles fordítást is elfogad.
Amennyiben a hallgató, jelentkező fogyatékossága, sajátos nevelési igénye már a középfokú tanulmányok ideje alatt is fennáll(t), a fogyatékosság, sajátos nevelési igény részletes szakértői véleménnyel igazolható. A szakértői véleményt a pedagógiai szakszolgálati intézmények működéséről szóló 15/2013. (II. 26.) EMMI rendelet értelmében – szakértői bizottsági tevékenység keretében – a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága (illetve azok megyei vagy országos szakértői bizottságként eljáró tagintézményei) készíti el a tanuló komplex vizsgálata alapján. (A pedagógiai szakszolgálatok jogelődjei közül a tanulási képességvizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottságok és az országos szakértői és rehabilitációs bizottságok állíthattak ki szakértői véleményt.)
Amennyiben a jelentkező a nem rendelkezik az Nftv. Vhr. 63. § szerinti szakértői véleménnyel, abban az esetben a rehabilitációs szakigazgatási szervek jogelődjei (pl. fővárosi és megyei kormányhivatalok, NRSZH, OOSZI stb.) által kiállított és végleges (azaz felülvizsgálati időt nem tartalmazó) szakértői vélemények az Nftv. Vhr. 75. § szerint továbbra is elfogadhatók. A szakértői véleménynek minden esetben tartalmaznia kell a fogyatékosság megnevezését és/vagy a BNO-kódját. Ennek hiányában a dokumentum nem fogadható el. Ha a szakvélemény felülvizsgálatra vonatkozó utalást tartalmaz, a felülvizsgálaton készült szakértői véleményt (kiegészítést, módosítást) is be kell nyújtani. Ugyanakkor a kiegészítés, módosítás kizárólag a részletes szakértői véleménnyel együtt fogadható el.
Figyelem! A fogyatékosság igazolására nem fogadható el önmagában a szakvélemény-kivonat, az összefoglaló szakvélemény, a szakvélemény-kiegészítés és a kiállító szerv igazolása még akkor sem, ha egyébként (formailag) megfelelő lenne.
Szintén nem fogadható el az előzetes szakértői vélemény sem, mert az csak tájékoztatást nyújt a végleges szakértői vélemény várható tartalmáról, és amelyet a szülő vagy a nagykorú tanuló még megfellebbezhet.
Nem fogadhatók el továbbá az alábbi szervezetek által kiállított igazolások, határozatok, egyéb dokumentumok:
„A hallgató joga, hogy (…) állapotának, személyes adottságainak, fogyatékosságának megfelelő ellátásban részesüljön.””
Nftv. 49. §. (8):
„A fogyatékossággal élő hallgató részére biztosítani kell a fogyatékossághoz igazodó felkészítést és vizsgáztatást, továbbá segítséget kell nyújtani részére ahhoz, hogy teljesíteni tudja a hallgatói jogviszonyából eredő kötelezettségeit. Indokolt esetben mentesíteni kell egyes tantárgyak, tantárgyrészek tanulása vagy a beszámolás kötelezettsége alól. Szükség esetén mentesíteni kell az idegen szaknyelvi ismeretek tudásmérése vagy annak egy része, illetve szintje alól. A tudásmérés során biztosítani kell a hosszabb felkészülési időt, az írásbeli beszámolón lehetővé kell tenni a segédeszköz – így különösen írógép, számítógép – alkalmazását, szükség esetén az írásbeli beszámoló szóbeli beszámolóval vagy a szóbeli beszámoló írásbeli beszámolóval történő felváltását. Az e bekezdés alapján nyújtott mentesítés kizárólag a mentesítés alapjául szolgáló körülménnyel összefüggésben biztosítható és nem vezethet az oklevél által tanúsított szakképzettség megszerzéséhez szükséges alapvető tanulmányi követelmények alóli felmentéshez.”
Részletesen a 2011. évi CCIV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet 62 §. (1)- bekezdése tartalmazza, hogy a fogyatékossággal élő hallgató számára milyen kedvezmény biztosítható.
Az egyes fogyatékossági kategóriákba besorolt hallgatókra vonatkozó a Károli Gáspár Református Egyetemen igénybe vehető kedvezményeket részletesen a KRE SZMSZ III. Hallgatói Követelményrendszer III. 8. a Fogyatékkal élő hallgatók esélyegyenlőségének biztosításáról szóló szabályzat 15.§ (2)-(8) bekezdései tartalmazzák.
A fogyatékosság miatti kedvezmények elbírálására az egyetemen Fogyatékossággal Élő Hallgatókat Segítő Bizottság (FHSB) működik. A Bizottság tagjai karonként 1-1 fő, elnöke az intézményi koordinátor.
A kedvezmények (mentesítések, könnyítések) igénybevételéhez kérelmet kell benyújtani a Fogyatékossággal Élő Hallgatókat Segítő Bizottsághoz. A kérelmet 2024. február 5. napjától a Neptun egységes tanulmányi rendszerben (a továbbiakban: Neptun) kell benyújtani.
A kérelemhez – amennyiben azt a regisztrációkor nem csatolta – mellékelni kell a fogyatékosságát igazoló V. cím szerinti szakvéleményt.
Papír alapon vagy e-mailben érkezett kérelmet az FHSB nem fogad el.
Az FHSB a kérelem benyújtásától számított 30 napon belül hoz határozatot, amelyet a Neptun tanulmányi rendszeren keresztül közöl a hallgatóval. A határozatról értesítést kap a hallgató képzéséért felelős Kar Tanulmányi Osztálya, a szakfelelős és a hallgató kedvezménnyel érintett kurzusainak oktatói. Az FHSB titkára ellenőrzi a hallgató által benyújtott kérelmet és az ahhoz csatolt dokumentumokat. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a hallgató a kérelmét hiányosan nyújtotta be és azt az FHSB titkára hiánypótlásra visszaküldte, akkor a hiánypótlás teljesítéséig eltelt idő nem számít be az ügyintézési határidőbe.
Intézményi koordinátor, az FHSB elnöke:
Dr. Turcsán-Tóth Zsuzsanna adjunktus
e-mail: toth.zsuzsanna@kre.hu
fogadóóra: csütörtökönként 9.00-10.000 között, e-mailben egyeztetett előzetes bejelentkezés alapján
Kari koordinátorok:
Az FHSB hallgatói tagjai:
A Bizottság munkájával kapcsolatban felvilágosítást kérhet a KRE Oktatási Igazgatóságán az FHSB titkárától:
Néveri Andrea oktatási referens
email: fhsb@kre.hu
tel: (+36 1) 808 9180 / 170-es mellék
Néhány hasznos link fogyatékossággal élő hallgatóinknak:
Ingyenes akadálymentes, tanulássegítő programok:
Copyright © 2023 Károli Gáspár Református Egyetem. Minden jog fenntartva.