Ebben az esetben korrelációs vizsgálatra lesz szükség, hiszen mind az életkor, mind pedig az első pszichológiai változó folytonos változóként van jelen a felmérésben.
A második változót ebben az esetben is be tudjuk vonni az elemzésbe (hiszen az ordinális változókra például a Kendall-féle mutató értelmezhető), azonban a harmadik, nominális változó esetében ez a mutató értelmezhetetlen.
Amennyiben a harmadik változót is szeretnénk összevetni az életkorral, úgy egy VA lenne a megfelelő eljárás, melynek elvégzését az olvasóra bízzuk – ugyanis a korábbi fejezetben ennek megvalósítása már leírásra került.
Tehát csak részlegesen módosítjuk az eredeti hipotézist: a második változót is figyelembe vesszük, azonban nem csak Pearson-féle korrelációs együtthatót számítunk, hanem Kendall- és Spearman-féle monotonitási mértékeket is!
A megfelelő SYNTAX-parancssor:
*** Első két változó összevetése a korral ***
CORRELATIONS
/VARIABLES=kor Psy_1 Psy_2
/PRINT=TWOTAIL NOSIG
/MISSING=PAIRWISE .
NONPAR CORR
/VARIABLES=kor Psy_1 Psy_2
/PRINT=BOTH TWOTAIL NOSIG
/MISSING=PAIRWISE .
A SYNTAX leírásából az is látható, hogy nem csak a kor változóval kapcsoljuk össze a két pszichológiai skálát, hanem a két pszichológiai változó közötti kapcsolatot is tesztelni fogjuk.