Egy gyakorlati példa előre megadott távolságok alapján

 Egy gyakorlati példa előre megadott távolságok alapján


Egy gyakorlati példa előre megadott távolságok alapján

A módszer technikai megvalósítását több helyen is megtalálhatjuk, de a fejezet során SPSS-ben mutatjuk be a módszer kivitelezését.

Az első példában egy olyan adatállománnyal dolgozunk, melyben az objektumok távolságai előre adottak, és e távolságok alapján szeretnénk egy olyan 2-dimenziós ábrázolást készíteni, melyben az objektumok távolságai a lehető legjobban közelítik az eredeti objektumok által definiáltakat.

A feladatot magyarországi városokkal mutatjuk be. Az objektumok közötti távolságok alapján történő ábrázolás láttathatósága nagymértékben függ az objektumok sorrendjétől, felsorolásától. Azonban mindez megfogalmazható abban a formában is, hogy az ábrázolás nem egyértelmű: különböző forgatások, eltolások, tükrözések (klasszikus értelemben vett egybevágósági transzformációk) nem befolyásolják az ábrázolás jóságát, minőségét – azonban nehezíthetik vagy könnyíthetik a végeredmény interpretálhatóságát.1

8 magyarországi várost választottunk ki, a közöttük lévő távolságot pedig az autóval megtehető legrövidebb távolságokban adtuk meg:

Sopron

Kaposvár

Tatabánya

Pécs

Budapest

Békéscsaba

Debrecen

Miskolc

Sopron

0

220

154

287

210

414

436

390

Kaposvár

-

0

184

67

189

314

381

368

Tatabánya

-

-

0

211

56

259

282

235

Pécs

-

-

-

0

198

283

367

377

Budapest

-

-

-

-

0

203

226

179

Békéscsaba

-

-

-

-

-

0

130

228

Debrecen

-

-

-

-

-

-

0

98

Miskolc

-

-

-

-

-

-

-

0


Sopron

Kaposvár

Tatabánya

Pécs

Budapest

Békéscsaba

Debrecen

Miskolc

Sopron

0

220

154

287

210

414

436

390

Kaposvár

-

0

184

67

189

314

381

368

Tatabánya

-

-

0

211

56

259

282

235

Pécs

-

-

-

0

198

283

367

377

Budapest

-

-

-

-

0

203

226

179

Békéscsaba

-

-

-

-

-

0

130

228

Debrecen

-

-

-

-

-

-

0

98

Miskolc

-

-

-

-

-

-

-

0

SPSS-ben az alábbi formában tároljuk ezeket az adatokat (a sorrend tehát itt most pont a fordítottja a fenti táblázatnak):


A városok közötti távolságok szimmetrikusak, de természetesen ez sem kell hogy igaz legyen – gondolhatunk itt a repülőutakra, ahol ismert tény, hogy az oda-vissza utak rendszerint nem azonosak. Hasonlóan: nem feltétlenül szimmetrikus az adatállomány akkor, ha emberek közötti szimpátiát kell pontozni, értékelni: a szimpátia ugyanis nem feltétlenül kölcsönös.


Amennyiben a fenti sorrendben szerepeltetjük a városokat, úgy az alábbi ábrázolást nyerjük:


Észrevehető, hogy az eredeti ábrázolás mértékegységei nem köszönnek vissza az ábráról (egy majdnem origó középpontú téglalap lett az ábrázolásunk alapja, melyben elhelyeztük a városokat). A városok azonban megközelítően felismerhető helyen vannak – nyilvánvalóan nem illeszthető rájuk teljes egészében egy Magyarország-térkép, de elég közelinek tekinthető a megoldás a valósághoz.

Fontos azonban kiemelni, hogy semmivel sem nyernénk jobb vagy rosszabb ábrázolást, ha a tengelyek skálázása nem −1 és 1 (illetve −0,5 és 0,5) közötti lenne, hanem pl. −10 és 10 közötti, illetve ha az egész ábrát néhány fokkal jobbra vagy balra elforgatnánk, netán az egészet az origóra tükröznénk.

Néhány ilyen transzformációt végrehajtva például az alábbi ábrázolás nyerhető:


A városok távolságai egymáshoz képest nem változtak meg, azonban a tengelyek más skálán szerepelnek és az Észak–Dél-, illetve Kelet–Nyugat-tengelyek is megfordultak. De az ábrázolás matematikai minősége semmit sem javult vagy romlott.2

A modellek értékelése

A modelleket az s-stress mutató segítségével értékeljük tehát, mely mindegyik ábrázolás esetén 0,00298 volt, ami 0,05 alatti, tehát kiváló ábrázolást találtunk mindkét esetben – matematikailag nyilván semmi különbség nem lehetett a különböző ábrákban, ábrázolásokban.


A távolságok alapján számított ábrázolás esetén fontos lehet az objektumok felsorolásának sorrendje – és általánosságban nem számít, hogy milyen beosztású koordináta-rendszerben, vagy milyen elhelyezkedéssel ábrázolunk. Minden egybevágósági transzformáció megengedett (forgatások, eltolások), ha segítségével könnyebben interpretálható, jobban értelmezhető eredményeket nyerünk.

Jegyzetek

1 Gondolhatunk arra, hogy a faktoranalízis során bevett eljárás az úgynevezett rotáció: ebben az esetben sem tudunk semmit javítani a modell teljes illeszkedésén, a modell matematikai jósága semmit sem változik a forgatástól – azonban a modell által magyarázható információk, a modellben rejlő összefüggések felfedezése, azok interpretálhatósága jelentős mértékben javítható, megkönnyítve így a modellel való további munkánkat.

2 Említettük korábban, hogy a transzformációk hatására a tengelyek módosulhatnak. Míg a korábbi ábrán a két tengely jól láthatóan É–D- és K–Ny-tengelyek voltak, addig a transzformáció hatására a tengelyeink megfordultak. Nyilvánvaló, hogy jelen esetben a korábbi értelmezéshez képest rosszabb helyzetbe kerültünk – de az is nyilvánvaló, hogy adott esetben ilyen transzformációkkal találhatunk olyan tengelyeket, melyek segítségével a modellnek többletjelentést is adhatunk.