Henry Scheffé 1907. április 11-én született New Yorkban, és 1977. július 5-én hunyt el Berkeley-ben.
Scheffé először mérnökként dolgozott és csak később fordult a matematika felé. Matematikai végzettséget 1931-ben szerzett Wisconsin-ban, majd a doktorátusát 1935-ben védte meg. Doktorátusának megszerzése után rögtön egyetemi oktatói karrierjének építésébe kezdett. Elméleti matematikát kezdett tanítani 1935-’37 között a University of Wisconsin falain belül, majd 4 évig az Oregon State University oktatója lett.
1941 után az elméleti matematika irányából a statisztika felé fordult, csatlakozott Wilks tanszékéhez a Princetonon, ahol Wilks környezetében a statisztikai kutatócsoport folyamatos növekedésben volt.
Bár ekkor kezdte építeni statisztikai karrierjét is, ekkor még elméleti matematikát gyakrabban oktatott, mint statisztikát. 1948-ig számtalan egyetem matematikai és statisztika tanszékén megfordult, majd 1948-ban elnyerte a Columbia Egyetemen a statisztika tanszék vezetését. Öt év múlva a Berkeley Egyetem statisztika-professzora lett és 1974-ben innen is ment nyugdíjba.
Élete során több statisztikai és matematikai szervezetnek volt tagja, vezetőként vagy a társaságok vezető testületében helyet kapva. Munkái a variancia-analízis területén szerteágazók, amit nem pusztán cikkekben, hanem egy teljes, a variancia-analízisnek szentelt könyvben is összefoglalt.